Rancangan Pengajaran Harian Sains
Mata Pelajaran : Sains
Tingkatan : 1 Ibnu Sina
Bilangan Pelajar : 28 orang
Tarikh : 17 November 2012
Masa : 08.00am-8.45am (45 minit)
Tajuk : Nutrisi (Kelas Makanan)
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat,
a) Menjelaskan dengan lisan empat fungsi karbohidrat, protein dan serat dengan betul
b) menyenaraikan tiga contoh karbohidrat, protein dan serat dengan tepat
c) Menganalisiskan tiga kesan kekurangan karbohidrat, protein dan serat dengan baik
Fokus Utama : topik 9.2 (Kelas makanan)
Fokus Sampingan : topik 9.1(Piramid Makanan)
Prasyarat : Pelajar telah didedahkan dengan piramid makanan
Sistem Sains : Kelas Makanan
KBT : Kemahiran Berfikir – Menjana idea dan membuat keputusan
Bahan Bantu Mengajar: Video Kepelbagaian Makanan, LCD
Soalan Kuiz, Kad bewarna, Kertas Majong
Gambar,buku teks
Pendekatan Kaedah :Masteri learning
Penyerapan/ Penerapan : Ilmu - Pengetahuan Sains
Nilai - Kasih-sayang, Hormat-menghormati, keberanian
Kerjasama,
Langkah-Langkah Pengajaran
LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN/NILAI MURNI/BBM
|
Set Induksi
(5 minit)
|
Video nyanyian bertajuk ‘makanan’.
|
1) Guru menayangkan video mengenai kepelbagaian makanan
2) Pelajar diminta meneliti video kepelbagaian makanan tersebut. Guru bersoal jawab dan pelajar memberi respon
3) Guru mengaitkan video dengan isu pembelajaran pada hari ini.
|
Strategi:
Berpusatkan pelajar
Kaedah:
Interprestasi Video
Soal jawab
Nilai-Nilai:
Patuh arahan guru dan tumpuan
BBM:
Video
KBKK:
Berfikir untuk menjana idea
|
Langkah 1
(3 minit)
|
Mendapatkan maklumat
Makanan terdiri daripada 7 kelas :
1) Karbohidrat
2) Protein
3) Serat
4) Vitamin
5) Mineral
6) Lemak
7) Air
|
|
Strategi:
Berpusatkan pelajar dan guru.
Kaedah:
Penerangan dan soal jawab
Nilai-Nilai:
Hormat-menghormati
Kasih-sayang
keberanian
BBM:
Slaid Power Point
KBKK:
Pemahaman dan pengetahuan
|
Langkah 2
(7 minit)
|
Contoh, fungsi dan kesan kekurangan karbohidrat, protein dan serat.
|
1. Guru memberi penerangan mengenai contoh, fungsi dan kesan kekurangan karbohidrat, protein dan serat.
2. Pelajar mendengar penerangan guru dengan teliti.
|
Strategi:
Berpusatkan guru
Kaedah:
Penerangan
Nilai-Nilai:
Patuh arahan guru dan tumpuan
BBM:
Slaid powerpoint
KBKK:
Berfikir untuk menjana idea
|
Langkah 3
(10 minit)
|
Pembentangan kumpulan:
Warna Merah:
karbohidrat
Warna Biru:
protein
Warna Hijau:
serat
|
4. Guru meminta pelajar untuk berbincang dan bekerjasama dalam kumpulan.
5. Pelajar membuat tugasan dengan menggunakan kertas majong dan marker yang diberikan oleh guru
Guru memberi peluang pada pelajar untuk bertanya jika masih belum jelas.
|
Strategi:
Berpusatkan pelajar dan guru
Kaedah:
Soal jawab, perbincangan kumpulan dan pembentangan
Nilai-Nilai:
Hormat-menghormati
Kasih-sayang
keberanian
Kerjasama
Pembelajaran koperatif
BBM:
Kad bewarna merah, biru dan hijau
Kertas Majong
Marker
KBKK:
Pemahaman perbincangan
pengetahuan
|
Langkah 4
(10 minit)
|
Penilaian;
Aktiviti individu
- Kuiz 5 minit
- Perbincangan 5 minit
|
Guru memberi pujian kepada pelajar yang sukerela menjawab soalan dan memberi jawapan yang betul sebagai unsur peneguhan
|
Strategi:
Berpusatkan pelajar dan guru
Kaedah: kuiz dan perbincangan
Nilai-Nilai:
Kecerdasan pelbagai
BBM:
Soalan Kuiz
Buku teks
KBKK:
Pengetahuan berfikir dan tumpuan
|
Langkah 5
(5 minit)
|
Aktiviti pemulihan dan pengayaan
|
Pemulihan: guru mengulang semula tajuk yang pelajar masih tidak faham dan mengarahkan pelajar menyiapkan aktiviti pengukuhan di dalam buku teks tingkatan 2.
Pengayaan: guru mengarahkan pelajar menyiapkan latihan pengukuhan dalam buku teks sains tingkatan 2.
|
Strategi:
Berpusatkan pelajar
Kaedah:
Pemulihan dan pengayaan
Nilai-Nilai:
Patuh arahan guru dan tumpuan
BBM:
Buku teks
KBKK:
Berfikir untuk menjana idea
|
Penutup
(5 minit)
|
Rumusan isi pelajaran
|
Guru membuat penutup sosial dan kognitif. Guru meminta pelajar menyiapkan aktiviti lembaran kerja di rumah. Guru akan berbincang dengan pelajar pada kelas akan datang.
|
Mengamalkan pengambilan makanan secara
sihat
|
Refleksi :_Pelajar_memberi kerjasama dan dapat mengikuti pembelajaran dengan
baik
Lampiran:
Nota di tayangkan menggunakan slaid power point seperti di bawah:
Soalan Kuiz
KUIZ
1) Manakah yang dipadankan dengan betul
Sarapan
|
Fungsi
|
A) Nasi
|
Membekalkan tenaga
|
B)Air sejuk
|
Membekalkan tenaga
|
C) Jus oren
|
Membekalkan tenaga
|
D)Biji matahari
|
Membekalkan tenaga
|
4) Kekurangan kekacang dalam gizi menyebabkan
A) Kwashiokor C) beri-beri
B) Riket D) Sembelit
5.
2 pinggan nasi
|
2 ketul ayam goreng
|
2 ekor ikan goreng
|
1 biji telur
|
2 gelas air
|
Sarapan ini kekurangan
A) Karbohidrat C) Protein
B) Serat D)Lemak
7) sarapan di atas mengandungi banyak
A) Lemak dan protein
B) Lemak dan serat
C) Karbohidrat dan protein
D)Protein dan lemak
2. Apakah proses yang menyebabkan pergerakan makanan di salur pencernaan
A) Pencernaan
B) Peristalsis
C) Respirasi
D) Penyerapan
3. Apakah factor yang perlu di ambil kira apabila mengambil makanan seimbang
i) Umur
ii) Jantina
iii)Pekerjaan
A)I,II
B)I,III
C)II,III
D)I,II,III
6) Apakah akan berlaku jika pengambilan gizi seperti di atas
A) Kwashiokor
B) Obesiti
C) aneroksia
D) sembelit
No comments:
Post a Comment